W dobie cyfryzacji i rosnącej liczby usług bankowych online, cyberprzestępczość staje się coraz bardziej zaawansowana. Oszuści wykorzystują różnorodne techniki, aby wyłudzić dane osobowe i finansowe od niczego nieświadomych ofiar. W tym artykule omówimy różne metody wyłudzania danych, sposoby rozpoznawania oszustów oraz praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed cyberatakami.

Techniki Wyłudzania Danych:

 1. Podszywanie się pod Pracowników Banku:
  Oszuści często podszywają się pod pracowników banku, dzwoniąc do potencjalnych ofiar z informacją o próbie zawarcia umowy kredytowej na ich dane lub z ofertą pomocy w zablokowaniu podejrzanej transakcji.
 2. Automatyczne Połączenia:
  Przestępcy używają automatów, które przedstawiają się jako wirtualni asystenci banków, informując o różnych problemach z kontem ofiary.
 3. Złośliwe Oprogramowanie:
  Oszuści mogą prosić ofiary o instalację złośliwego oprogramowania pod pretekstem przeskanowania telefonu pod kątem złośliwego oprogramowania.
 4. Fałszywe Linki i Załączniki:
  Wysyłają maile z fałszywym załącznikiem albo linkiem, który kieruje na podstawioną stronę albo ściąga na sprzęt złośliwe oprogramowanie.

Rozpoznawanie Oszustów:

 1. Dane Klienta:
  Prawdziwy pracownik banku ma już część danych klienta i nie musi o nie prosić. Oszust nie dysponuje tymi danymi, więc będzie starał się nakłonić klienta do ich podania.
 2. Pytania Weryfikacyjne:
  Prawdziwy pracownik może zadać pytania weryfikacyjne, ale nigdy nie poprosi o podanie pełnego numeru PESEL, numeru i serii dokumentu tożsamości, a także numeru karty płatniczej oraz kodu CVV/CVC.
 3. Wiarygodna Historia:
  Oszuści będą starali się stworzyć wiarygodną historię, aby uzyskać informacje. Bądź czujny i nie daj się nabrać.

Sposoby Ochrony:

 1. Nie Udostępniaj Danych:
  Nie udostępniaj danych osobowych, haseł, kodów BLIK ani innych poufnych informacji przez telefon, email czy SMS.
 2. Nie Instaluj Nieznanych Aplikacji:
  Nie instaluj aplikacji z nieautoryzowanych źródeł, nawet jeśli osoba, która do Ciebie dzwoni, twierdzi, że jest to konieczne.
 3. Potwierdź Tożsamość Konsultanta:
  Zawsze możesz potwierdzić tożsamość konsultanta banku na infolinii.
 4. Bądź Czujny:
  Bądź czujny na wszelkie próby wyłudzenia informacji i zawsze weryfikuj tożsamość rozmówcy.

Podsumowanie:

Ochrona przed cyberprzestępczością wymaga świadomości, czujności i odpowiedzialności. Należy być świadomym różnych technik wyłudzania danych i stosować środki ostrożności, takie jak nie udostępnianie danych osobowych i nie instalowanie nieznanych aplikacji. Pamiętaj, aby zawsze weryfikować informacje i być czujnym na wszelkie podejrzenia działania oszustów.