Jaką odgrywa rolę kopia bezpieczeństwa ?

Nasze prywatne dane oraz dane firmowe narażone są na wiele zagrożeń prowadzących do ich utraty. Awaria sprzętowa, włamanie, wirusy czy kradzież mogą doprowadzić do utraty naszej wiedzy, wspomnień i innych ważnych dla nas informacji. Chcąc tego uniknąć, warto zadbać, aby raz na jakiś czas (prywatnie) lub regularnie (biznesowo) skopiować wszystkie nasze dane.
Możemy powiedzieć, że kopia bezpieczeństwa jest podstawowym elementem zabezpieczenia prywatnych i firmowych danych przed ich utratą.

Jak użytkownik podchodzi do kopii bezpieczeństwa ?

Kopia bezpieczeństwaUżytkownik komputera prywatnie i biznesowo włącza komputer, aby zrobić na nim coś ważnego. Jeżeli wieczorem włączamy komputer, to z tego samego powodu — zrobić coś ważnego lub się odprężyć, coś poszukać, obejrzeć lub pograć. Kopia bezpieczeństwa nigdy nie jest ważna w naszych priorytetach, a kiedy ktoś zrobi backup danych, to raczej z przypadku. Po prostu nie podchodzimy do kopii bezpieczeństwa jako priorytetu.

Zagrożenia.

 • Uszkodzenie dysku – nośniki danych, chociaż są mało awaryjne, to potrafią się popsuć. Uszkodzenie dysku twardego, SSD lub dowolnego nośnika danych prowadzi najczęściej do całkowitej utraty danych.
 • Atak ransomware – ataki rasomware są zdecydowanie częstszą przyczyną utarty danych. Atak ma na celu zaszyfrowanie danych dla okupu. Nieszczęśliwie płacąc okup, wspieramy finansowo cały proceder. Samo zapłacenie okupu wcale nie oznacza, że dane zostaną odszyfrowane i je odzyskamy.
 • Kradzież – kradzież, to kradzież. Może być fizyczna (kradzież komputera), może być też kradzieżą danych przez atak hakera.

Czego nie robić — często popełniane błędy przy kopii bezpieczeństwa.

 • Trzymać kopię na tym samym dysku – taka forma kopii bezpieczeństwa jest bezwartościowa i nas nie chroni. Awaria sprzętowa, kradzież czy atak ransomware pozbawiają nas naszej kopii bezpieczeństwa.
 • Zrobić i zapomnieć – użytkownik robiąc kopię bezpieczeństwa na osobny dysk twardy odłącza go do komputera, chowa do szuflady i zapomina. Choć założenie jest słuszne, najczęściej ostatnia kopia danych na takim dysku ma dwa lata lub więcej.
 • Nie sprawdzać – podczas wykonywania kopii bezpieczeństwa mogą powstać błędy użytkownika lub programowe. Robiąc kopię bezpieczeństwa i jej nie sprawdzając doprowadzamy do sytuacji, w której nie wiemy, co realnie zawiera taka kopia, może to być niewiele lub nic.

O czym warto pamiętać – dobre zasady skutecznej kopii bezpieczeństwa.

 • Zasada 3-2-1- zasada zakłada, że kopię wykonujemy co najmniej w trzech różnych wersjach, przechowujemy ją na dwóch różnych nośnikach i jeden z nich trzymamy w innym miejscu niż komputer i pozostałe kopie.
 • Regularność – konieczne jest zachowanie regularnej kopii bezpieczeństwa. Częstotliwość wykonywania kopii bezpieczeństwa, jest sprawą indywidualną.
 • Weryfikacja – bardzo ważne jest weryfikowanie kopii bezpieczeństwa, aby upewnić się, że plik kopii jest czytelny i zawiera wszystkie istotne dane.

Jak my podchodzimy do kopii bezpieczeństwa ?

Na co dzień nie robimy indywidualnych kopii bezpieczeństwa, jesteśmy skupieni na usługach dla biznesu. Dlatego też nasze podejście jest bardziej złożone.
Przygotowując plan kopii bezpieczeństwa, postępujemy według następujących kroków:

 1. Określamy dane pod względem ich wartości dla firmy i dzielimy je na trzy grupy. Dane krytyczne odzyskiwane w pierwszej kolejności. Dane ważne, odzyskiwane zaraz po odzyskaniu danych krytycznych i dane pozostałe odzyskiwane na koniec. Biznes wymaga ogromnej ilości danych i dokonanie takiego podziału zdecydowanie przyspiesza proces uruchomienia firmy po utracie danych.
 2. Stosujemy wcześniej opisaną zasadę 3-2-1 – tworzymy co najmniej trzy kopie bezpieczeństwa, przechowujemy je na dwóch różnych nośnikach i jedną kopię trzymamy poza lokalizacją firmy.
 3. Indywidualnie ustalamy regularność wykonywania kopii bezpieczeństwa, dopasowaną do charakteru działalności.
 4. Regularnie weryfikujemy jakość kopii bezpieczeństwa.

Temat pozornie prosty, w praktyce jest złożony i wymaga uwagi oraz zaangażowania.

Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoja kopia bezpieczeństwa jest poprawnie realizowana, skontaktuj się z nami, zlecić nam wykonanie audytu kopii bezpieczeństwa lub jego realizację na podstawie naszych doświadczeń.
Nasze usługi wykonywania kopii bezpieczeństwa.
Cennik naszych usług.