Technologia jest nieodłącznym elementem większości firm. Od codziennych operacji po strategie biznesowe, technologia odgrywa kluczową rolę. Ale co się dzieje, gdy ta technologia jest przestarzała?

Zagrożenia z utrzymywania starych rozwiązań:

 1. Awaria serwera: Stare serwery czy komputery są bardziej podatne na awarie. Przykład: Oszczędzając 15 000 zł na zakupie nowego serwera odpowiedzialnego za utrzymanie produkcji, ryzykujesz przestój linii produkcyjnej, który może kosztować Twoją firmę kilkadziesiąt tysięcy złotych dziennie.
 2. Luki w bezpieczeństwie: Przestarzałe systemy często nie są aktualizowane, co czyni je podatnymi na ewentualne ataki cyberprzestępców.
 3. Spadek wydajności: Stare systemy mogą spowalniać pracę, co prowadzi do strat w produktywności i frustracji pracowników.

Jakie problemy związane z przestarzałą technologią doświadczyła Twoja firma?
W większości przypadków koszty finansowe obsługi awarii przekraczają wartość inwestycji w nowy sprzęt.

Z doświadczenia wiemy, że wielu przedsiębiorców woli zaoszczędzić na inwestycji w nowy sprzęt i oprogramowanie, licząc, że ewentualne awarie i utrudnienia ich ominą. W wielu sytuacjach takie podejście się udaje, jednak nie zawsze, a nikt nie przewidzi, kiedy takie podejście się uda, a kiedy nie.
Pytanie brzmi: Czy takie podejście biznesowe jest rozsądne? Czy powinieneś rozwój Twojej firmy oddawać w ręce przypadku?

Przykładowe skutki utrzymywania przestarzałej technologii:

 1. Przypadek Blockbuster (2000-2010):
  • Tło: Blockbuster był kiedyś dominującym graczem na rynku wypożyczalni filmów i gier wideo. W szczytowym okresie swojego istnienia miał tysiące sklepów na całym świecie.
  • Co się stało: Wraz z pojawieniem się technologii streamingowej i cyfrowego dystrybucji treści, firmy takie jak Netflix zaczęły oferować subskrypcje umożliwiające oglądanie filmów i programów telewizyjnych online. Blockbuster nie zainwestował wystarczająco szybko w te nowe technologie i trzymał się swojego tradycyjnego modelu biznesowego opartego na fizycznych sklepach.
  • Skutki: W miarę wzrostu popularności streamingu i spadku zainteresowania wypożyczaniem fizycznych kopii filmów, Blockbuster zaczął tracić klientów. W 2010 roku firma złożyła wniosek o upadłość. Chociaż próbowali później wprowadzić własne usługi streamingowe, było już za późno, aby nadrobić straty i konkurować z firmami takimi jak Netflix czy Hulu.
  • Strata: Blockbuster stracił swoją dominującą pozycję na rynku wypożyczalni filmów i ostatecznie upadł. Tysiące sklepów zostało zamkniętych, a pracownicy stracili pracę. W szerszej perspektywie, firma straciła okazję, aby stać się liderem w nowej erze cyfrowej dystrybucji treści.
    
 2. Przypadek Amazon Web Services (AWS) (2017):
  • Tło: AWS to jedna z największych na świecie platform chmurowych, oferująca usługi hostingowe dla tysięcy firm i aplikacji, od dużych korporacji po start-upy.
  • Co się stało: W lutym 2017 roku AWS doświadczył poważnej awarii w jednym z ich głównych centrów danych w regionie Północna Wirginia. Awaria ta trwała kilka godzin i wpłynęła na wiele usług i aplikacji korzystających z tej platformy.
  • Skutki: Wiele popularnych stron i aplikacji, takich jak Slack, Trello, Quora i wiele innych, doświadczyło przestojów lub poważnych zakłóceń w działaniu. Dla wielu firm oznaczało to utratę dochodów, a dla niektórych start-upów, które były w krytycznej fazie wzrostu, mogło to mieć długotrwałe konsekwencje.
  • Strata: Trudno dokładnie oszacować straty finansowe spowodowane tą awarią, ale eksperci szacują, że kosztowało to firmy setki milionów dolarów w utraconych dochodach i zakłóconej działalności. Sam Amazon prawdopodobnie stracił kilka milionów dolarów w wyniku tej awarii.
  • Nauka: Chociaż Amazon jest jednym z liderów w branży chmurowej, nawet oni nie są odporni na awarie. Ten przypadek podkreśla znaczenie inwestowania w niezawodne i zaktualizowane serwery oraz systemy odzyskiwania po awarii. Firmy muszą również mieć plany awaryjne na wypadek takich sytuacji, aby zminimalizować potencjalne straty.
    
 3. Przypadek Equifax (2017):
  • Tło: Equifax to jedna z trzech głównych agencji oceny wiarygodności kredytowej w Stanach Zjednoczonych, przechowująca dane finansowe i osobiste setek milionów ludzi.
  • Co się stało: W 2017 roku hakerzy wykorzystali lukę w oprogramowaniu strony internetowej Equifax, aby uzyskać dostęp do danych osobowych około 147 milionów ludzi, w tym numerów ubezpieczenia społecznego, dat urodzenia, adresów i, w niektórych przypadkach, numerów karty kredytowej.
  • Skutki: W wyniku tego naruszenia, dane wielu ludzi zostały narażone na ryzyko, co mogło prowadzić do kradzieży tożsamości i innych form oszustwa. Equifax został skrytykowany za to, jak radził sobie z naruszeniem, w tym za opóźnienie w informowaniu publiczności o włamaniu.
  • Strata: Oprócz bezpośrednich strat finansowych związanych z naruszeniem, takich jak koszty naprawy i odszkodowania dla poszkodowanych klientów, wartość rynkowa Equifax spadła o miliardy dolarów. Firma również poniosła ogromne koszty prawne i została ukarana wieloma grzywnami. Łączne koszty związane z naruszeniem szacuje się na ponad 1,4 miliarda dolarów.
  • Nauka: Ten przypadek podkreśla znaczenie inwestowania w aktualne i bezpieczne oprogramowanie. Luka, która pozwoliła hakerom na dostęp, była znana i istniały dostępne aktualizacje, które mogłyby ją załatać. Jednak Equifax nie zaktualizował swojego oprogramowania w odpowiednim czasie, co doprowadziło do jednego z największych naruszeń danych w historii.

Czy znasz jakieś firmy w Twoim otoczeniu, które poniosły straty z powodu przestarzałej technologii?

Jakie kroki zamierzasz podjąć, aby zapewnić, że Twoja firma jest technologicznie na bieżąco i nie jest podatna na sytuacje opisane powyżej?
Jakie korzyści Twoja firma odniosła lub może odnieść po wdrożeniu nowych technologii?

Wartości wynikające z inwestycji i wdrożenia nowych rozwiązań:

 1. Zwiększona wydajność: Nowoczesne rozwiązania mogą przyspieszyć operacje i poprawić efektywność.
 2. Bezpieczeństwo: Regularne aktualizacje i nowoczesne systemy zabezpieczeń chronią przed cyberzagrożeniami.
 3. Skalowalność: Nowe technologie, takie jak chmura obliczeniowa, umożliwiają łatwe skalowanie zasobów w miarę wzrostu firmy.
 4. Zadowolenie klienta: Szybsze i bardziej niezawodne systemy przekładają się na lepsze doświadczenie dla klienta.

Przykładowe efekty wdrażania nowych technologii:

 1. Netflix:
  • Tło: Netflix rozpoczął działalność jako usługa wypożyczania DVD przez pocztę, konkurując z tradycyjnymi wypożyczalniami filmów, takimi jak Blockbuster.
  • Wdrożenie nowych technologii: W połowie lat 2000, widząc potencjał technologii streamingowej, Netflix zdecydował się zainwestować w rozwój platformy streamingowej.
  • Korzyści: Dzięki temu ruchowi, Netflix stał się globalnym liderem w dziedzinie streamingu filmów i programów telewizyjnych, z milionami subskrybentów na całym świecie. Wprowadzenie oryginalnych treści dodatkowo wzmocniło ich pozycję na rynku. W przeciwieństwie do Blockbustera, który nie dostosował się do zmieniającego się rynku, Netflix przewidział przyszłość i odniósł ogromny sukces.
 2. Adobe:
  • Tło: Adobe był znany głównie jako producent oprogramowania do edycji grafiki i PDF-ów, sprzedawanego w tradycyjnych pudełkach.
  • Wdrożenie nowych technologii: W 2013 roku Adobe zdecydował się przejść na model subskrypcji chmurowej, oferując swoje produkty jako część pakietu Creative Cloud.
  • Korzyści: Dzięki temu ruchowi, Adobe zyskał stały strumień przychodów z subskrypcji, a klienci otrzymali regularne aktualizacje i dostęp do najnowszych narzędzi. Firma zwiększyła swoje przychody i stała się bardziej konkurencyjna w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii.
 3. Microsoft:
  • Tło: Microsoft był znany głównie jako producent systemu operacyjnego Windows i pakietu biurowego Office.
  • Wdrożenie nowych technologii: Widząc rosnący trend w kierunku chmury obliczeniowej, Microsoft zdecydował się zainwestować w rozwój platformy Azure oraz wprowadził Office 365 jako usługę subskrypcyjną.
  • Korzyści: Dzięki temu, Microsoft stał się jednym z liderów w dziedzinie chmury obliczeniowej, konkurując z takimi gigantami jak Amazon i Google. Office 365, oferując regularne aktualizacje i dostęp do narzędzi online, przyciągnął miliony użytkowników biznesowych i indywidualnych. Firma odnowiła swoją pozycję na rynku technologicznym i zwiększyła swoje przychody.

Każdy z tych przypadków pokazuje, jak firmy, które zdecydowały się dostosować do nowych technologii i trendów, odniosły ogromne korzyści, zarówno pod względem finansowym, jak i rynkowym.

Kilka korzyści z dbania o aktualny sprzęt i oprogramowanie:

 1. Wyższa wydajność komputerów: Nowoczesne komputery i serwery działają szybciej i są bardziej niezawodne niż ich starsze odpowiedniki.
 2. Oszczędność czasu: Aktualne oprogramowanie i sprzęt mogą przyspieszyć wiele procesów biznesowych, co oznacza, że pracownicy mogą skupić się na ważniejszych zadaniach.
 3. Zmniejszenie ryzyka awarii: Nowoczesne komputery i serwery są mniej podatne na awarie, co oznacza mniej przestojów i zakłóceń w pracy.
 4. Poprawa bezpieczeństwa: Aktualne oprogramowanie i systemy zabezpieczeń chronią przed nowymi zagrożeniami i atakami cyberprzestępców.
 5. Wsparcie producenta: Nowoczesne oprogramowanie i sprzęt często są objęte wsparciem producenta, co oznacza, że w razie problemów możesz liczyć na pomoc.

Podsumowanie:

Inwestowanie w nowoczesne technologie i regularne aktualizacje sprzętu i oprogramowania to nie tylko kwestia kosztów. To inwestycja w przyszłość Twojej firmy. W dzisiejszym świecie technologicznym, firmy, które nie dostosowują się do nowych trendów i technologii, ryzykują pozostawienie w tyle przez konkurencję.

Nie czekaj, aż Twoja firma zostanie dotknięta przez problemy związane z przestarzałą technologią. Zastanów się, jakie korzyści może przynieść Twojej firmie inwestycja w nowoczesne rozwiązania i zacznij działać teraz.

Rozwiązaniem jest audyt jako kluczowy element oceny stanu infrastruktury IT.
Dla nas, firmy z wieloletnim doświadczeniem audyt jest filarem pracy z Klientem – budujemy pewność i bezpieczeństwo.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w procesie wdrażania nowych technologii, jesteśmy gotowi do współpracy.
Poznaj nasze rozwiązanie audytu informatycznego